MAN TGL 8.180 EURO 6 TAIL LIFT 151.500 KM AIRCO MANUAL GEARBOX NL-TRUCK
€11.950
2014
151.500 KM
Description
Year of construction: 2014
Tyre size: 215/75 R17.5
Front axle: Max. axle load: 3400 kg; Steering; Make axles: Giti R; Tyre profile left: 80%; Tyre profile right: 80%
Rear axle: Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 5200 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left inner: 80%; Tyre profile left outer: 80%; Tyre profile right outer: 80%; Tyre profile right outer: 80%; Reduction: single reduction
Damages: none
Tyre size: 215/75 R17.5
Front axle: Max. axle load: 3400 kg; Steering; Make axles: Giti R; Tyre profile left: 80%; Tyre profile right: 80%
Rear axle: Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 5200 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left inner: 80%; Tyre profile left outer: 80%; Tyre profile right outer: 80%; Tyre profile right outer: 80%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2014
Tyre size: 215/75 R17.5
Front axle: Max. axle load: 3400 kg; Steering; Make axles: Giti R; Tyre profile left: 80%; Tyre profile right: 80%
Rear axle: Double whee
Tyre size: 215/75 R17.5
Front axle: Max. axle load: 3400 kg; Steering; Make axles: Giti R; Tyre profile left: 80%; Tyre profile right: 80%
Rear axle: Double whee
General attributes
| Brand | MAN |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 5210 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 4580 cc |
| Payload | 2280 kg |
| Max weight | 7490 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Hybrid |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.