Schmitz Cargobull SCF 24 G-45 EURO LIGHT SGF*S3 FULL ADR ALL CLASSES 40-45 FT. DISC BRAKES LIFT AXLE NEW CONDITION
Op aanvraag
2019
0 KM
Description
Year of construction: 2019
Tyre size: 385/55 R22.5
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Rear axle 1: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle 2: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle 3: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Damages: none
Tyre size: 385/55 R22.5
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Rear axle 1: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle 2: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle 3: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Damages: none
Year of construction: 2019
Tyre size: 385/55 R22.5
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Rear axle 1: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 40%;
Tyre size: 385/55 R22.5
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Rear axle 1: Max. axle load: 9000 kg; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 40%;
General attributes
| Brand | Schmitz Cargobull |
|---|---|
| Fuel | Other |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 4280 kg |
|---|---|
| Payload | 34720 kg |
| Max weight | 39000 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 6 x 0 |
|---|---|
| Number of axes | 3 |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.