Scania R500 NGS FULL AIR RETARDER 638.000 KM BELGIUM-TRUCK
Op aanvraag
2019
638.000 KM
Description
Year of construction: 2019
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55R22.5; Alloy wheels; Steering; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction
Damages: none
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55R22.5; Alloy wheels; Steering; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2019
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55R22.5; Alloy wheels; Steering; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
R
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55R22.5; Alloy wheels; Steering; Tyre profile left: 40%; Tyre profile right: 40%
R
General attributes
| Brand | Scania |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 8310 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12742 cc |
| Payload | 12190 kg |
| Max weight | 20500 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.