MAN TGX 18.460 EURO 6 SMART TACHO 2X TANKS PARK AIRCO 675.000 KM NL-TRUCK 2 PIECES AVAILABLE
€13.500
2017
675.000 KM
Description
Year of construction: 2017
Tyre size: 315/70 R22.5
Front axle: Max. axle load: 7500 kg; Steering; Make axles: Michelin R; Tyre profile left: 60%; Tyre profile right: 60%
Rear axle: Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Make axles: Bridgestone R; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction
Damages: none
Tyre size: 315/70 R22.5
Front axle: Max. axle load: 7500 kg; Steering; Make axles: Michelin R; Tyre profile left: 60%; Tyre profile right: 60%
Rear axle: Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Make axles: Bridgestone R; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2017
Tyre size: 315/70 R22.5
Front axle: Max. axle load: 7500 kg; Steering; Make axles: Michelin R; Tyre profile left: 60%; Tyre profile right: 60%
Rear axle: Double
Tyre size: 315/70 R22.5
Front axle: Max. axle load: 7500 kg; Steering; Make axles: Michelin R; Tyre profile left: 60%; Tyre profile right: 60%
Rear axle: Double
General attributes
| Brand | MAN |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 7821 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12419 cc |
| Payload | 12679 kg |
| Max weight | 20500 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.