DAF XF 530 FT SSC PARK AIRCO 2X TANKS FULL SPOILER TOP CONDITION HOLLAND-TRUCK
€27.500
2021
994.000 KM
Description
Year of construction: 2021
Make axles: Michelin R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 20%; Tyre profile left outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Reduction: single reduction
Damages: none
Make axles: Michelin R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 20%; Tyre profile left outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2021
Make axles: Michelin R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Make axles: Michelin R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
General attributes
| Brand | DAF |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 8253 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12902 cc |
| Payload | 12247 kg |
| Max weight | 20500 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.